Śladami kultury protestanckiej w Pabianicach


Uczniowie klasy II gimnazjum Heureka zorganizowali rajd pt. „Śladami kultury protestanckiej w Pabianicach”. W przygotowaniu imprezy, w której wzięło udział 130 osób, pomagali młodym organizatorom PTTK oddział Pabianice oraz Parafia Ewangelicko- Augsburska.

Uczestnicy rajdu, nie tylko odbyli wędrówkę, ale także musieli wykazać się znajomością historii miasta, tej związanej z protestantyzmem i jego wpływem na kulturę Pabianic. Oprócz uczestników indywidualnych oraz grupy z Uniwersytetu III Wieku, udział w rajdzie wzięli uczniowie pabianickich szkół.

III miejsce w rajdzie pieszym pt. „Śladami kultury protestanckiej w Pabianicach” zajęli uczniowie

Zespołu Szkół nr 5,

II miejsce zdobyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 17,

I miejsce zyskali uczestnicy ze Szkoły Podstawowej nr 1.

Rajdowicze mieli również okazję zobaczyć wnętrze kościoła ewangelicko- augsburskiego i w jego murach wysłuchać krótkiej historii parafii opowiedzianej przez księdza Pawła Melera.

Spotkanie zakończyło się wspólnym posiłkiem w ogrodzie parafialnym parafii Ewangelicko- Augsburskiej Św. Piotra i Pawła.

Wiosenny rajd był związany z realizacją przez uczniów Heureki projektu edukacyjnego i nawiązywał do ubiegłorocznych imprez.: cyklu wykładów „ Z judaizmem na ty”, zorganizowanych w Muzeum Miasta Pabianic oraz wędrówki ”Śladami kultury żydowskiej w Pabianicach”.

W tym roku szkolnym wyjątkowym wydarzeniem był projekt „Protestanci – Co o nas wiesz?” – wykłady zorganizowane w adwencie dla osób zainteresowanych Kościołem Ewangelicko-Augsburskim. Był to cykl spotkań dla uczniów szkół, we współpracy z Muzeum Miasta Pabianic. Spotkania miały miejsce w domu parafialnym. Odbywały się także spotkania dla dorosłych i cieszyły się dość dużym zainteresowaniem osób zainteresowanych podobieństwami i różnicami pomiędzy wyznaniami. Słuchaczy ciekawiła również historia kościoła i elementy teologii. Spotkania, w czasie których przedstawiono pokrótce historię protestantyzmu i główne zasady wiary ewangelickiej prowadził ks. Paweł Meler. Był czas na zadawania pytań, podzielenie się swoimi spostrzeżeniami i problemami związanymi z wiarą oraz na typowy poczęstunek adwentowy dla dorosłych: glϋhwein i pierniki, - elementy kultury kulinarnej protestantów.

 

Zgromadzenie parafialne


Na dzień 02. marca 2014 roku został wyznaczony termin corocznego sprawozdawczego zgromadzenia parafialnego. Zgromadzenie odbędzie się tuż po nabożeństwie w domu parafialnym. Zgromadzenie parafialne jest to główny demokratyczny organ parafii, który można porównać z parlamentem. Prawo do udziału i wypowiedzi ma każdy parafianin. Jest to czas do zastanowienie się nad stanem parafii, propozycjami zmian organizacji pracy w parafii, czas spojrzenie na miniony rok oraz czas planowania czynności parafialnych na obecny rok.

W związku z wygaśnięciem kadencji rady parafialnej, sprawozdawcze zgromadzenie parafialne będzie połączone również z wyborami do nowej rady parafialnej i komisji rewizyjnej. Każdy pełnoletni członek parafii, opłacający składkę parafialną, ma czynne prawo wyborcze.

Wszystkich parafian zapraszamy do przybycia na zgromadzenie i wzięcia udziału w wyborach.

 

Czas bożonarodzeniowy w naszej parafii


Czas przygotowań do świąt rozpoczyna się tradycyjnie czasem adwentowym. Co niedzielę, na wieńcu adwentowym (po raz pierwszy wprowadzonym w Hamburgu przez pastora Wicherna) rozpalana jest kolejna świeca. Prócz nabożeństw niedzielnych, odbywały się także nabożeństwa tygodniowe – w piątki o godz. 17:00.

Wyjątkowym wydarzeniem w tegorocznym adwencie był projekt „Protestanci – Co o nas wiesz?” - spotkania dla osób zainteresowanych kościołem ewangelickim. Był to projekt spotkań dla uczniów szkół, we współpracy z Muzeum Miasta Pabianic. Spotkania miały miejsce wtorki (03., 10. i 17. grudnia). Odbywały się także spotkania dla dorosłych w piątki (06. i 13. grudnia) o godz. 18:00. Cieszyły się one dość dużym zainteresowaniem. Spotkania prowadził ks. Paweł Meler. Przedstawiono pokrótce historię protestantyzmu i główne zasady wiary ewangelickiej. Był czas na zadawanie pytań, podzielenie się swoimi spostrzeżeniami i problemami związanymi z wiarą.

Czas przedświąteczny to także czas adwentówek. I tak w piątek, 20. grudnia, miało miejsce bożonarodzeniowe spotkanie młodzieży studiującej i pracującej. Popołudnie czwartej niedzieli adwentowej było natomiast wyjątkowym czasem dla naszych najmłodszych. Dzieci przegotowały przedstawienie, w którym pokazały, jak mogłyby wyglądać narodziny naszego Zbawiciela w obecnym świecie, próbowały znaleźć odpowiedź na pytanie, czy dziś Maria z Józefem znaleźliby miejsce pośród nas. Zawitał także mikołaj z prezentami dla dzieci. Przy różnych smakołykach, śpiewie kolęd i rozmowach wszyscy miło spędzili czas.

W pamięci pozostało popołudniowe (godz. 17:00) nabożeństwo wigilijne. To już tradycja, zanim zasiądziemy do wigilijnej wieczerzy, spotykamy się w kościele by wspólnie śpiewać kolędy i słuchać historii Narodzenia Pańskiego. Nabożeństwo, uświetnione śpiewem naszej pastorowej, pani Magdaleny Hudzieczek-Cieślar, w sposób szczególny wprowadziło wszystkich wiernych w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Podczas Bożonarodzeniowego nabożeństwa kazanie wygłosił ks. Paweł Meler. Panujący na dworze mrok rozświetliły światła choinki (zwyczaj, który na ziemie polskie przybył około 200 lat temu z Niemiec, wraz z ewangelickimi osadnikami). Także główne nabożeństwo bożonarodzeniowe (godz. 10:30) upiększył śpiew naszej pastorowej.

Stary rok pożegnaliśmy nabożeństwem sylwestrowym (godz. 17:00) w którym dziękowaliśmy za Boże prowadzenie w ubiegłym roku. By prosić o Boże Błogosławieństwo na Nowy Rok, zebraliśmy się o godz. 15:00 na nabożeństwie noworocznym.

W Święto Epifanii (Trzech Króli), które od kilku lat jest ustawowo wolne od pracy, zgromadziliśmy się na nabożeństwie w kościele o godz. 10:30.

W południe 11. stycznia naszą parafię odwiedzili uczestnicy spaceru po mieście Pabianicach, zorganizowanego przez grupę Przewodnicy Łódzcy Totutotam. Spacer prowadziła pani Paulina Machałowska. Bała to grupa ok. 70 osób, która została oprowadzona po naszym kościele.

Niektórzy z uczestników spaceru po mieście wzięli także udział w wydarzeniu, które zakończyło okres świąteczny w naszej parafii. Był to koncert „Błękitna kolęda”. Wstęp, podobnie jak wejście do wszystkich imprez kulturalnych organizowanych przez naszą parafię, był bezpłatny. Kościół szczelnie wypełnili melomani. Wystąpili: zespół wokalno-instrumetalny ze Szkoły Podstawowej nr 9 pod dyrekcją Beaty Zakrzewskiej, Młodzieżowa Kameralna Orkiestra Smyczkowa pod dyrekcją Rafała Rydygera, chór Incanto pod dyrekcją Magdaleny Cieślar, a także soliści Magdalena Cieślar - sopran, Rafał Rydygier - skrzypce, Julia Laskowska – fortepian. Poezję recytowała Jadwiga Gryzel. W repertuarze były kolędy z całego świata.

No rok rozstajemy się z wyjątkową atmosferą Świąt Bożego Narodzenia, z choinką, kolędami... Zachęcamy wszystkich do skorzystania z oferty parafii w przyszłym roku, dowiedzenia się czegoś na temat protestantyzmu, odwidzenia koncertu, spotkania, przyjścia na nabożeństwo, które w ten szczególny, błogosławiony świąteczny czas ma wyjątkową atmosferę.

 

Spotkanie młodzieży studiującej i pracującej


W piątek 21. lutego odbyło się spotkanie młodych osób pracujących i studentów. Rozpoczęto o godz. 18. Spotkanie poprowadził ks. bp Jan Cieślar. Proboszcz rozpoczął odczytaniem przypadającego na ten dzień fragmentu z "Biblią na co dzień". Spotkania tego typy, to już tradycyjnie, czas rozmów na najróżniejsze tematy. Każdy mógł podzielić się tym co go trapi, jak i porozmawiać na temat aktualnych wydarzeń społecznych i politycznych. Wywiązało się wiele ciekawych dyskusji. Przy smakowitych potrawach szybko minął czas... Zakończono modlitwą w której szczególnie powierzono Bogu sytuację na Ukrainie. Najbliższe spotkanie wyznaczono na początek czasu pasyjnego.

 

Koncert kolęd


11 stycznia o godz.18.00 w naszym kościele odbędzie się koncert pt. „Błękitna kolęda”.

Wystąpią: zespół wokalno-instrumetalny ze Szkoły Podstawowej nr 9 pod dyrekcją Beaty Zakrzewskiej, Młodzieżowa Kameralna Orkiestra Smyczkowa pod dyrekcją Rafała Rydygera, chór Incanto pod dyrekcją Magdaleny Cieślar, a także soliści Magdalena Cieślar - sopran, Rafał Rydygier - skrzypce, Julia Laskowska – fortepian. Recytować będzie Jadwiga Gryzel. Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy!

 


Strona 101 z 106